Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com

Litografie - Labutě

1 ks
Expedujeme do 3 pracovních dní
Šipka

Popis produktu

Labutě
barevná litografie, 8/40, 2001,
52 x 42,5 cm

František Vlach (*1941)
Malíř, sochař, grafik František Vlach, patří mnoho let k české výtvarné špičce. Po studiích na AVU se stal vyhledávaným umělcem s nevšedním originálním uměleckým výrazem, který tvoří jednotící linii všech jeho výtvarných počinů – malby, kresby a především grafiky od jeho uměleckých začátků na konci 60. let až do současnosti. Prakticky všechny jeho výtvarné práce jsou figurální. Ukazuje člověka v různých situacích, především se snaží zachytit jeho pocity, ve tváři, gestu, pohybu nebo figurální kompozici a to razantní, realistickou kresbou. Nejčastějším tématem je žena. Žena, jako symbol, krásný objekt, uzavřený kruh lásky, něžnosti, dárkyně života, ale i smyslnosti. Od 60 let pravidelně vystavuje v předních evropských galeriích a získal řadu prestižních uměleckých ocenění (výstavy: např. 1980 Riga, 1988 Frankfurt, od r. 1998 pravidelně vystavuje v salonu Náchodský výtvarný podzim a výstavách Hollaru v Praze, 2002 a 2004 Švýcarsko, 2001 Moskva, aj). Mimořádnou uměleckou prestiž získal zejména ve Švýcarsku, kde od konce šedesátých let pravidelně vystavuje. Řadu let rovněž externě působil i jako pedagog na AVU. V Praze vlastní a provozuje Galerii 10, která je již několik let výstavním centrem, kde se setkávají čeští
i zahraniční umělci všech generací a uměleckých proudů.

Co je to originální grafika?
Grafikou nazýváme výtvarné umělecké dílo, kdy umělec použije jednu z grafických technik a dílo rozmnoží ručním řemeslným postupem na předem stanovený počet exemplářů. Počet exemplářů tvoří náklad, za který umělec odpovídá, a proto jej také podepisuje. Podepsaný a číslovaný list je originál, jehož hodnota většinou časem stoupá.
Kromě podpisu autor většinou uvádí na každém výtisku jeho pořadové číslo a celkový náklad, např. 5/50 znamená pátý výtisk z celkového nákladu 50 číslovaných exemplářů. Každý z exemplářů je považován za originál, nikoliv za kopii.

Základní grafické techniky
Základní grafické techniky jsou tři. Tisk z výšky, tisk z hloubky a tisk z plochy.
Tisk z výšky je nejstarší grafickou technikou. Grafik po přenesení kresby na štoček (nejčastěji dřevěný špalík), postupně pomocí různých druhů rýtek a dlátek odebírá materiál kolem kresby. Odebrané místo bude na výsledné grafice bílé. Barva se nanáší na vyvýšená místa (odtud název „tisk z výšky“). Zjednodušeně by se dalo říci, že tisk je obdobný principu razítka. Z výšky se tiskne dřevořez, dřevoryt a linoryt.
Tisk z hloubky umožňuje daleko jemnější práci než jiné techniky. Grafik vyryje nebo vyleptá výjev do destičky (zinkové, ocelové, měděné či hliníkové). Poté vetře barvu do vyrytých či vyleptaných míst a tlakem lisu obtiskne výjev na papír. Při této technice dochází k většímu opotřebení destiček. Některé techniky tisku z hloubky tak mají jen velmi omezený náklad. Do této kategorie patří rytina, lept, suchá jehla, mezzotinta, měkký kryt (vernis mou) a akvatinta.
Tisk z plochy je tisková technika založená na principu odpuzování mastnoty a vody.
Tisknoucí a netisknoucí místa na tiskové formě jsou v jedné rovině a v průběhu tisku jsou vlhčena vodou, aby přijímala tiskařskou barvu. Typickým zástupcem této techniky
je litografie.

Šipka

Související produkty

Voucher Obchůdek Borůvka 100
Voucher Obchůdek Borůvka 200
Voucher Obchůdek Borůvka 500
Voucher TA KAVÁRNA 200
Voucher TA KAVÁRNA 50
Voucher TA KAVÁRNA 100
Voucher TA KAVÁRNA 500
Sůl do koupele - eukalyptus

Zůstaňte v kontaktu

SOCIÁLNÍ MÉDIA

Kontakty

ADRESA

V Pevnosti 13/4
Praha 2, 12800

IČ: 67985351 | DIČ: CZ67985351

Copyright (c) 2022 Obchůdek Borůvka

Obchůdek Borůvka, V Pevnosti 13/4, Praha 2, IČ: 67985351 +420 737 898 383, eshop@obchudekboruvka.cz

Nastavení sledování Cookies